Trupia farma

Trupia farma

The Body Farm

N/A N/A

6.8
IMDb 6.8/10 506 votes

13 Sep 2011

N/A

Opis

Zbrodnia zawsze pozostawia ślad, o czym przekonana jest charyzmatyczna patolog, Eve Lockhart, prowadząca niezwykły ośrodek badawczy zwany „trupią farmą”. W doskonałym, brytyjskim serialu „Trupia farma”, w roli głównej występuje, znana z nagrodzonego Emmy serialu „Budząc zmarłych”, Tara Fitzgerald.
„Trupia farma” (ang. body farm) – to potoczna nazwa oznaczająca ośrodek badawczy, w którym lekarze i antropolodzy sądowi badają proces rozkładu ludzkiego ciała. Wyniki obserwacji zwłok, poddanych działaniu różnych czynników zewnętrznych, wykorzystywane są potem między innymi w archeologii, antropologii oraz w kryminalistyce. Taki właśnie ośrodek prowadzi doktor Eve Lockhart. Punktem zwrotnym w życiu tej wybitnej specjalistki medycyny sądowej była praca przy ekshumacji masowych grobów w Bośni, a doświadczenie to na zawsze zmieniło jej życie i zainteresowania badawcze. Kiedy więc stary znajomy z policji, inspektor Craig Hale (Keith Allen) proponuje współpracę przy rozwiązywaniu śledztw, wymagających zaawansowanej wiedzy patologicznej, Lockhart nie waha się i, wraz z ekipą współpracowników, wykorzystując najnowsze zdobycze nauki i technologii, daje głos tym, którzy sami nie mogą upomnieć się o uwagę- zmarłym.

Śmierć, jako jedyny pewnik w życiu każdego człowieka, w naturalny sposób wywołuje ciekawość, budząc uczucia wahające się pomiędzy fascynacją tajemnicami ludzkiego ciała, a odrazą. Dlatego też śmierć wielokrotnie stawała się osią tematyczną filmów i seriali telewizyjnych, a postać patologa zrobiła prawdziwą ekranową karierę. Jedną z pionierek w tej dziedzinie była w latach 90. agentka Dana Scully z kultowego już „Archiwum X”. Po niej do kostnic ruszyli między innymi patolodzy z „CSI”, „Fringe: Na granicy światów”, czy podwójnie interesującego ze względu na postać głównego bohatera – patologa i mordercy zarazem – „Dextera”.

Wyprodukowana przez BBC 7-odcinkowa „Trupia farma” to spin-off popularnej serii „Budząc zmarłych”. Jej pomysłodawcą jest Declan Croghan, ten sam, który stworzył scenariusze do 18 odcinków, uhonorowanego w 2004 r. nagrodą Emmy serialu – „Budząc zmarłych”. Serial ten zyskał sobie spore grono wiernych fanów, których zaniepokojenie pogłoskami o zdjęciu go z anteny uspokoiła dopiero informacja o przygotowywaniu osobnego serialu, z postacią doktor Lockhart na pierwszym planie. Rolę silnej i wytrwałej patolog powierzono Tarze Fitzgerald, angielskiej aktorce, znanej między innymi z roli w świetnie przyjętym filmie Marka Hermana „Orkiestra”, gdzie zagrała u boku Ewana McGregora.

Rolę Craiga Hale’a, inspektora policji, który proponuje doktor Lockhart współpracę, obsadził Keith Allen, istny człowiek orkiestra; nie tylko aktor, ale także muzyk, stand-upper i prezenter telewizyjny. Prywatnie, Allen to ojciec popularnej wokalistki Lily, oraz aktora Alfiego, który ostatnio wcielił się w postać Theona Greyjoya w serialu „Gra o tron”.

7 komentarzy

 1. Japrain pisze:

  seksualnaaaa niebezpiecznaaa ahhhah

 2. Magdalena.Adamczyk pisze:

  jak najbardziej pozytywnie ziomeczki 😀

 3. Anweshaja pisze:

  Komentarz w pełni pozytywny:)

 4. Ewelina pisze:

  odpalam play, odpalam browar i gra gitara

 5. Ewelina pisze:

  wiwat wiwat niech zyja zyja nam!!!!

 6. Arm pisze:

  jak najbardziej pozytywnie ziomeczki 😀

 7. Wiesława.Tomaszewska pisze:

  Dużo lepsze niż cda czy zalukaj!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Propozycje dla ciebie
×
Życzymy miłego seansu!