Morderstwo w Orient Expressie Cały film (2017) • Online • CDA Vider

CDA Vider » Kryminały » Morderstwo w Orient Expressie
Morderstwo w Orient Expressie cały film CDA

Morderstwo w Orient Expressie • CDA

Oryginalny tytuł: Murder on the Orient Express

Dlatego też cieszyłem się na wieść, że tym razem postanowił przenieść na wielki ekran bodaj najbardziej znaną książkę Agathy Christie, czyli Morderstwo w Orient Expressie. Finalnie nowe „Morderstwo w Orient Expressie” sprawdza się zatem przede wszystkim jako show na kształt „Azji Express” w wydaniu dla kinomanów: znani i lubiani aktorzy coś tam robią, coś tam gadają, z czymś tam się zmagają, ale przecież liczy się głównie to, że możemy na nich popatrzeć przez dwie godziny, ogrzać się ich blaskiem. Schemat jest znany i nic nie jest w stanie przełamać fabuły szlagieru Agathy Christie z morderstwem w przedziale wagonu linii Orient Express, podejrzanymi w tej sprawie i detektywem, który na nieszczęście podejrzanego znalazł się w tym samym miejscu. Ridley Scott , także fan Agathy Christie oraz wielbiciel adaptacji Morderstwa w Orient Expressie Sidneya Lumeta z 1974 roku, skwapliwie skorzystał z szansy, żeby ponownie zagłębić się w książkę, traktując to jako doskonałą okazję do przedstawienia twórczości pisarki współczesnej widowni.

Choć Peter Ustinov w roli Poirota będzie dla mnie niezastąpiony, Albert Finney w tym wcieleniu wydaje mi się bardziej przekonujący niż Kenneth Branagh, który tegoroczne Morderstwo…” także wyreżyserował. Najpierw ogarn±ł mnie sceptycyzm – przecież to dziesi±ta czę¶ć serii Herkulesie Poirot, znanym detektywie, który rozwi±zał już co najmniej dziewięć zagadek; jak ja się będę orientować w lekturze, skoro nie miałam do czynienia z poprzednimi przygodami tegoż oto bohatera? Przechodząc już do podsumowania, które będzie i także oceną to przykro mi to pisać, ale najnowsza adaptacja Morderstwa w Orient Expressie nie skradła mojego serca, bo nie znalazło się w nowej produkcji coś, co by mnie na dłużej przy niej zatrzymało lub wywarło jakiegoś rodzaju pozytywne zaskoczenie.

Branagh, który nie tylko wyreżyserował to widowisko, ale też przekonująco i ciekawie wcielił się w Poirota, dobrze wiedział, że tym razem na pewno nie będzie chodziło historię, tytułowe morderstwo i zagadkę do rozwiązania. Michael delektuje się złotym wiekiem podróży, dbając szczegóły w Orient Expressie, zarówno jeśli chodzi sam pociąg, jak i podziw, który wzbudza – opowiada Branagh – Obaj ekscytowaliśmy się niemal jak dzieci możliwością przemierzania Europy w tym pałacu na torach, z jego zamkniętymi przestrzeniami, w których tu i ówdzie coś się czai. Jestem zafascynowana twórczością Agathy Christie,każda Jej książka to historia w której czuję sie jakbym była jej uczestniczka.W „Orient Expresie”główna zagadka, jaką mamy do rozgryzienia, to oczywiście znalezienie zabójcy, ale nim tego dokonamy trzeba będzie rozwikłać kilka pomniejszych łamigłówek.

Fabuła, rzecz jasna, niewiele różni się od literackiego oryginału i współczesnej produkcji, ale na uwagę zasługuje na pewno znakomita obsada aktorska, Albert Finney, Lauren Bacall, Martin Balsam, Ingrid Bergman (nagrodzona zresztą za rolę Grety Olhsson Oscarem) czy Sean Connery Ciekawostką jest, że zdjęcia do filmu kręcono w wagonach autentycznego Orient Expressu. Kenneth Branagh jako reżyser postarał się, by do nowej wersji Morderstwa w Orient Expressie widzów przyciągał nie tylko sentyment do postaci ekscentrycznego detektywa, ale również nazwiska znanych aktorów. Nowe „Morderstwo w Orient Expressie” podzieliło krytyków, ale czy film Kennetha Branagha rzeczywiście wart jest takiego zamieszania?

Już po kilku pierwszych minutach zorientowałam się, że moje nadzieje się nie spełnią, bo jedyną nowoczesną rzeczą w tym filmie są efekty komputerowe (tak przy okazji, drodzy twórcy, Jerozolima nie leży nad morzem, a Aja Sofia w Stambule nie leży na wzgórzu, serio). „Morderstwo w Orient Expressie” Agathy Christie to perła wśród powieści kryminalnych, w której znany detektyw, Hercules Poirot usiłuje rozwikłać, jak się później okaże, jedno z najgłośniejszych przestępstw w historii. Tym bardziej Zwierz był zaskoczony kiedy okazało się, że nie tak dobrze oceniane „Morderstwo w Orient Expressie” okazało się dla niego takim filmem.

Film „Morderstwo w Orient Expressie” jest utrzymany w charakterystycznym nowoczesno-teatralnym stylu, a fabuła może potoczyć się zupełnie inaczej niż w książce.

Podobne filmy do Morderstwo w Orient Expressie:
Inne filmy online CDA