Sweet Country Cały film (2017) • Online • CDA Vider

CDA Vider » Dramaty » Sweet Country
Sweet Country cały film CDA

Sweet Country • CDA

1h 58min

DramatyWesterny

6.5
6.5/10 2 132 głosów

2017

Australia

W ciągu tylko paru ostatnich lat Neill przedstawił swego rodzaju ewolucję granych przez niego bohaterów zaczynając od zimnego drania w osobie majora Campbell’a w „Peaky Blinders”, poprzez szorstkiego i małomównego, jednak pełnego ciepła i dobroci, Hec’a w genialnym „Hunt for the Wilderpeople”, a w „Sweet Country” przedstawiając kaznodzieję – idealistę, z wielkim, miękkim sercem, któremu nie sposób zarzucić braku odwagi, lecz można pewnego rodzaju życiową naiwność, nieprzystającą do okrutnego, kierującego się prawem silniejszego świata, w którym przyszło mu żyć. Można wręcz odnieść wrażenie, że reżyser działał pod presją czasu, że miał przykazane, by fabuła nie przekroczyła dwóch godzin, choć wydaje się, że spokojnie mogła trwać 2,5 godziny, a może nawet 3. Przez to „Sweet Country” jest jedynie rzeczą solidną, przepiękną estetycznie, ale nie odciskającą na mnie trwałego piętna. Reżyser „Sweet Country” zaprosił do współpracy gwiazdy światowego formatu – Sama Neilla znanego publiczności z takich filmów jak „Jurassic Park”, „Fortepian” czy głośnego serialu „Peaky Blinders” oraz Bryana Browna – australijskiego aktora, który partnerował Nicole Kidman w filmie „Australia” i wystąpił z Tomem Cruisem w przeboju „Koktajl”. Reżyser «Sweet Country» zaprosił do współpracy gwiazdy światowego formatu — Sama Neilla znanego publiczności z takich filmów jak „Jurassic Park”, „Fortepian” czy głośnego serialu „Peaky Blinders” oraz Bryana Browna — australijskiego aktora, który partnerował Nicole Kidman w filmie „Australia” i wystąpił z Tomem Cruisem w przeboju „Koktajl”.

Spoglądając na rok 2017 z perspektywy jego ostatnich dni, można śmiało dojść do wniosku, że pod względem filmowym było to naprawdę ciekawe i różnorodne dwanaście miesięcy – bogate w emocje czy łzy śmiechu i wzruszenia. Sam Warwick od początku kariery z powodzeniem łączy funkcje reżysera i operatora – również przy swoim najnowszym filmie, „Sweet Country”, który zdobył nagrodę Jury na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Sweet Country, jak sugeruje przewrotnie tytuł, jest marzeniem lepszym świecie, kraju, w którym żyje się lepiej i dostatniej.

Sweet Country pokazuje, że nie wszyscy Australijczycy byli nastawieni negatywnie do autochtonów, choć przygniatająca większość ówczesnych obywateli brytyjskiej kolonii wykazywała się wobec nich głównie nienawiścią i przemocą. Już sekwencja otwierająca Sweet Country Warwicka Thorntona zapowiada, że najnowsze dzieło uznanego australijskiego filmowca nie będzie słodkim (ang. Niechlubną historię Australii odsłaniają przed nami twórcy filmu przewrotnym tytule „Sweet Country”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Miły kraj”.

Delektowanie się formą i powolną narracją stanowi clue doświadczenia jakim jest oglądanie „Sweet Country”. „Sweet Country” to nie jest kraj dla dobrych ludzi – Łukasz Muszyński, Filmweb. 2017 – Festiwal Camerimage – Nagroda Międzynarodowego Jury Krytyków FIPRESCI dla reżysera filmu z Konkursu Głównego.

2017 – Asia Pacific Screen Awards – nagroda dla najlepszego filmu. 2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – nagroda Platform dla najlepszego filmu światowego. „Sweet Country” to niełatwa lekcja, z której powinno się wyciągnąć wnioski, by historia nie zatoczyła koła.

W jakim terminie na ekranach kin ma pojawić się film Sweet Country? W Sweet Country ten, który nazywany jest zwierzęciem, okazuje się znacznie bardziej ludzki niż polujący na niego ludzie. Akcja Sweet Country” rozgrywa się w Australii w 1929 roku i obraca wokół zabójstwa białego ranczera Harry’ego Marcha (Ewen Leslie) przez Aborygena Sama Kelly’ego (rewelacyjny amator Hamilton Morris).

Warwick Thornton wykorzystał bowiem w „Sweet Country” formułę amerykańskiego westernu, którą przefiltrował przez własną wrażliwość artystyczną; stąd raczej powolne tempo filmu skłaniające do kontemplacji, minimalizm w warstwie dialogowej i brak inscenizacyjnego rozmachu. „Sweet Country” zachwyca nie tylko realistycznym odtworzeniem warunków życia w okresie niewolnictwa w Australii i odmalowaniem charakteru relacji między mieszkańcami kraju, ale także ujmuje formą. 2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – nagroda Platform dla najlepszego filmu.

Kcja Sweet Country” rozgrywa się w Australii w 1929 roku i obraca wokół zabójstwa białego ranczera Harry’ego Marcha (Ewen Leslie) przez Aborygena Sama Kelly’ego (rewelacyjny amator Hamilton Morris).

Podobne filmy do Sweet Country:
Inne filmy online CDA