Wikingowie (Vikings) zalukaj online

Wikingowie (Vikings) • Wszystkie sezony i odcinki

Oryginalny tytuł: Vikings

„Vikings” opowiada historię Ragnara Lothbroka oraz jego braci i rodziny. Pomijając pierwszy sezon, który jest niczego sobie, ale widać w nim niestety, że serial jeszcze nie rozwinął skrzydeł (i w którym – dosłownie – co drugi odcinek jest dobry) jest to doskonałe kino dla każdego, kto wychował się na takich produkcjach jak Braveheart i Gladiator. Pierwsza rzecz której koniecznie należy napisać: podobnie jak anime „serial nowej generacji” posiada pewien „próg wejścia”, który może odstraszać niektórych widzów, przy czym jest on zawieszony niżej niż działo się to kiedykolwiek w wypadku japońskiej animacji. Pomimo, że wielu osobom w Polsce słowo „serial” kojarzy się (tak jak moim kolegom z pracy) albo z niezbyt ambitnymi produkcjami w rodzaju „Klanu” czy „Złotopolskich” albo małymi, tanimi i zwykle kiepskimi komediami pokroju „Świata według Kiepskich” czyli produkcjami drugorzędnymi wobec kina, to właśnie w tym gatunku moim zdaniem działy się w przeciągu ostatnich 10 lat najciekawsze rzeczy. W żadnym wypadku nie należy tego wpisu postrzegać jako próby zrecenzowania któregokolwiek z wymienionych poniżej seriali – po pierwsze nie chce mi się pisać odpowiednio dużo na temat każdego z nich, a po drugie większość z nich zdążyła się już zakurzyć, więc recenzowanie ich nieco mija się z celem.

Mimo kilku zastrzeżeń do wątków, na których skupia się fabuła i ich poprowadzenia muszę powiedzieć, że otrzymaliśmy kontynuację godną swych poprzedniczek, a przy tym nad wyraz efektowną, która nie tylko jest najbardziej widowiskową z dotychczasowych sezonów wikingów, ale też zaostrza apetyt na przyszły sezon. Serial nie jest w prawdzie tak efektowny, jak Pacyfik, czy wymieniona superprodukcja, jednak zdecydowałem się Pacyfiku nie polecać z prostej przyczyny: jest przegadany i mało się w nim dzieje. Co więcej nie dzieje się to dzięki sztuczkom z pracą kamery jak w Grze Tron czy CG jak w Spartacusie, a dzięki ogromnym jak na serial ilościom statystów i makiet (choć pozostałe wymienione środki także są angażowane).

Prawdziwy Włodzimierz Włodzimierzowicz Putin jest człowiekiem nudny, niepijącym, bez poczucia humoru, a nie takim pseudo playboyem jak rosyjski prezydent z tego serialu. Większe znaczenie od żywych trupów zaczynają mieć natomiast problemy międzyludzkie: bandyci, domorośli dyktatorzy, kanibale, romanse, byłe żony… Serial szybko staje się więc (jak określił to kiedyś mój kolega) mieszanką kinematografii brazylijskiej z makabrą, idąc tropami, którymi wcześniej poszła Terra Nova (serial dinozaurach, gdzie więcej było problemów nastolatków, niż dinozaurów). Oczywiście współczesne seriale są dużo lepiej zrealizowane niż ich bracia z lat 90-tych, produkcjach do których przyzwyczaiły nas polskie stacje telewizyjne nie wspominając.

Powiedziałbym wręcz, że ewolucja obydwu gatunków przebiegała w zgoła odmiennych kierunkach: ile japońska animacja od lat rozwija się w stronę coraz większego majtkowiska, odchodząc od dojrzałej tematyki, tak serial amerykański dojrzewał i okrzepł, z jednej strony traktując widza poważniej, z drugiej: nie zatracając przy tym swego rozrywkowego charakteru. Trochę tak, jakby twórcy uznali, że serial zawiera już zbyt wiele wątków i niektóre z nich należałoby zakończyć. Że u nas w Polsce nikt nie wpadł by na stworzenie DOBREGO serialu Mieszku I i tym jak zjednoczył plemiona lub też Polsce dzielnicowej.

Prawdę mówiąc jeden z moich kolegów właśnie od BB odpadł z uwagi na duże okrucieństwo tego serialu i jego atmosferę.

TAGS: wikingowie, vikings, online, lektor, napisy, po polsku, pl, cda, odcinki, sezon, s01, s02, s03, s04, s05

Podobne seriale do Wikingowie (Vikings):
Zalukaj inne seriale online CDA