Endeavour

Endeavour

Endeavour

44 min

8.2
IMDb 8.2/10 4 132 votes

2013

Opis

Zważywszy na wielką popularność serialu, już wtedy pojawiła się koncepcja jego kontynuacji, którą jednak porzucono, kiedy okazało się, że wizerunek Morse’a w świadomości widzów jest nierozerwalnie związany z grającym go przez lata aktorem tak silnie, że nie zaakceptuj± oni nikogo innego w tej roli. W tytułowej roli występuje Shaun Evans , który wciela się w młodą wersję kultowej postaci stworzonej przez Colina Dextera i przez 13 lat odgrywanej przez Johna Thawa w serii Sprawy inspektora Morse’a W serialu Endeavour bohater stawia pierwsze kroki w zawodzie – w kolejnych odcinkach widzowie poznają wczesne śledztwa brytyjskiego detektywa, znanego ze swojej pasji do rozwiązywania krzyżówek, słuchania muzyki poważnej i rozkoszowania się piwem ale. Zaś w 2013 roku wielbiciele inspektora, którzy nie mogli pogodzić się z jego śmiercią, otrzymali od Dextera i stacji ITV prezent – zrealizowany za zgodą pisarza serial opowiadający początkach pracy Morse’a w policji. Ja ten serial uwielbiam również, a może nawet najbardziej, za fenomenalnie oddany klimat brytyjskich lat 60., we wszystkich odcieniach, dzięki czemu „Endavour” jest nie tylko zwykłym kryminałem, ale również obrazem epoki i opisem zachodzących w ówczesnym społeczeństwie zmian obyczajowych i politycznych, struktury społecznej i emancypacją kobiet.

Serial, którego akcja rozgrywa się w latach 60. XX w., ukazuje sprawy prowadzone przez młodego Endeavoura Morse’a, wówczas konstabla policji. Wszystko zaczęło się w roku 1987 od serialu „Inspector Morse”, u nas znanego swego czasu jako „Sprawy inspektora Morse’a”. Ale kino+ zaprasza na przygody młodego bohatera popularnego serialu, Inspektora Morse’a.

„Endeavour” (prawdziwe imię inspektora, którego nigdy nie używa i zakazuje komukolwiek tak się do niego zwracać) zaczyna się w latach 60. a młody Morse zaczyna prowadzić tu pierwsze śledztwa. Serial nadawano do roku 2000 a sześć lat później, w skutek nacisków fanów, telewizja zamówiła serię „Lewis” – opowiadającą przygodach partnera Morse’a. Niebawem na Ale!Kino rusza odsłona trzeciego sezonu serialu „Endeavour” – opowieści młodości krnąbrnego policjanta.

„Endeavour” to serial przygodach młodego detektywa Morse’a – kultowej postaci stworzonej przez Colina Dextera i przez 13 lat odgrywanej przez Johna Thawa w serii „Inspektor Morse”. Serial realizowany był z powodzeniem przez kilkanaście lat, aż do roku 2000, w którym zmarł John Thaw, aktor grający inspektora. Lutowe środy należały będą do Ale kino+ i serialu i detektywa Endeavour’a Morse’a.

Tu jest podobnie, z tym, że doszedł jeszcze czwarty bohater czyli Inspektor Thursday który odgrywa tu rolę niewiele mniejszą od tytułowego posterunkowego Endeavour’a Morse’a. Brytyjska premiera pilotażowego odcinka „Endeavoura” odbyła się w 2012 roku z okazji 25. rocznicy powstania pierwszego odcinka „Inspektora Morse’a”. Ale kino+ pokaże od razu 1 i 2 sezon serialu, czyli 8 pełnometrażowych odcinków.

Brytyjska premiera pilotażowego odcinka „Endeavoura” odbyła się z okazji 25. rocznicy powstania pierwszego odcinka „Inspektora Morse’a” w 1987 roku. Endeavour Morse wyczuwa, że za jej śmiercią kryje się cos więcej niż tylko „atak serca”, jak podaje raport medyczny. Zatem gdy „Endeavour” ostatecznie pokryje się z powieściami i serialem nastąpi jego koniec.

Jest rok 1967, a serial coraz bardziej zbliża się do czasów powieściowych Morse’a. Jednak kiedy w lesie, nieopodal chatki Endeavoura, zostaje znalezione ciało młodej kobiety, w Morsie budzi się dawny instynkt detektywa.

Propozycje dla ciebie
×
Życzymy miłego seansu!