Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy

1h 58min DramatMuzyczny

6.8
IMDb 6.8/10 7 986 votes

2018

Narodziny gwiazdy - OGLĄDAJ ONLINE

Film nieco mylnie klasyfikowany jest jako komedia… prawdopodobnie dlatego, że wymyka się prostym kategoryzacjom i czerpie z różnych gatunków. „Kolekcja 5 filmów, musicale” Filmy, „Deszczowa piosenka”, „The Jazz Singer – śpiewak jazzbandu”, „Narodziny gwiazdy”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Viva Las Vegas”, Warszawa, Galapagos, 2013, 5 płyt (DVD), ok. 540 min, GCWYP 904 F. Filmik zaczyna się czołówką wytworni z holiłód, film aktualnie grany w kinie, w nazwie filmu nazwa pirackiej grupy która zajmuje się zgrywaniem filmów i rozpowszechnianiem pitatów, a Ty dalej będziesz mówił, że to nie wiarygodne zgłoszenie bo przecież szef wytwórni mógł wgrać film na jakiś polski serwisik. A że „Narodziny gwiazdy” były osobistym projektem dla Streisand, która zajmowała się również produkcją filmu (wraz ze swoim partnerem, byłym fryzjerem/wizażystą Jonem Petersem), Pierson nie otrzymał możliwości nagrania komentarza do wydania DVD, nie jest również wspominany w komentarzu Streisand. Odpowiedź na te pytania będzie można znaleźć w filmach, które zostały włączone do sekcji otwierającej jubileuszowe święto „Bestii”, egzotycznej „Hiszpańskiej tancerce”, groteskowej „Dzikiej kotce”, produkcji „Gdy serce nienawiścią pała” – prezentowanej ze specjalnej kopii wykonanej unikatową metodą rekonstrukcji koloru Desmeta (Desmetcolor, czyli inaczej metoda Desmeta, pochodząca od nazwiska jego twórcy – Noela Desmeta, to sposób na archiwalne zabezpieczenie koloru w filmach niemych) – oraz „Mani”, pochodzącej z najwcześniejszego okresu niemieckiej kariery Negri, którą będzie można zobaczyć poza przeglądem, w czasie niedzielnych wieczorów „Retrokino” w warszawskim kinie Iluzjon.

Już tylko te filmy: „Świat według Garpa”, „Wielki chłód”, „Urodzony sportowiec”, „Fatalne zauroczenie”, „Niebezpieczne związki” i „Albert Nobbs” pokazują skalę jej talentu, a jest jeszcze „Hamlet” Franco Zeffirelliego. W wersji z lat 70. dokonano kilku zmian, nie tylko liftingowych, jednakże kluczową modyfikacją okazało się przeniesienie akcji ze środowiska filmowego w ramy branży muzycznej, w której Streisand ewidentnie lepiej się czuła. Jednak warto też spojrzeć na zdjęcia z niemieckiego archiwum, by dostrzec w nich fascynuj±c± ewolucję nie tylko wizerunku gwiazdy, ale też sposobu jej fotografowania: od banalnych familijnych kompozycji po ol¶niewaj±ce zdjęcia w stylu glamorous i powojenne, realistyczne obrazy.

Pokazuje sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną. Nagradzany w Polsce i za granicą pianista jest nie tylko jednym z najgłośniejszych obecnie nazwisk polskiego jazzu, ale także autorem świetnie przyjętych przez krytykę ścieżek filmowych. Obok filmów z udziałem naszej bohaterki, pokażemy „Przepaść Urbana Gada (1910) z dunką Astą Nielsen, do której Pola była wielokrotnie porównywana, „Puszkę Pandory Georga W. Pasta (1929) z Loise Brooks, która stworzyła w kinie bardzo podobny typ kobiety fatalnej czy film „Patsy Kinga Vidora (1928), w którym Marion Davis fenomenalnie parodiuje archaiczną grę aktorską polskiej gwiazdy.

Obok filmów ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego portugalska publiczność zobaczy takie tytuły jak: „Zakazane piosenki”, „Ziemia Obiecana”, „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz nagradzane filmy z ostatnich lat „Moje córki krowy”. ,,Mania”, ,,Ludzie bez jutra”, ,,Halka”, ,,Zew morza” – cztery filmy, które będą zaprezentowane w czasie Warszawskiego Kina Niemego zostały odrestaurowane i zdigitalizowane w ramach projektu Nitrofilm, a ,,Bestia”, która zakończy festiwal, to projekt współfinasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zobacz też