Kamerdyner Cały film (2018) • Online • CDA Vider

CDA Vider » Filmy Akcji » Kamerdyner
Kamerdyner cały film CDA

Kamerdyner • CDA

1h 58min

DramatyFilmy Akcji

6.0
6.0/10 3 409 głosów

2018

Zależało nam na tym, żeby wprowadzić dziennikarzy i zaproszone media w klimat, który chcemy pokazać w filmie – mówi Olga Bieniek, producent i kierownik produkcji filmu Kamerdyner. Filip Bajon tłumaczy, że film „Kamerdyner” wpisuje się po części w obchodzone w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale dość tych złośliwości – Farrell jest naprawdę całkiem niezłym aktorem, który mimo stosunkowo młodego wieku zaliczył już sporo występów w nietuzinkowych filmach, takich jak np. „Aleksander” Olivera Stone’a, (który to tytuł znalazł się nawet w repertuarze tegorocznego przeglądu, z racji wspominkowego cyklu poświęconego dorobkowi twórców, którzy w jakiś szczególny sposób wpisali się w pół-wieczną historię Festiwalu – to z tego powodu za kilka dni zjawi się również w Chicago sam Oliver Stone). Mirosław Piepka, współscenarzysta i współproducent filmu wspomina, że ten ostatni klaps na planie „Kamerdynera” był od początku dla całej ekipy filmowej jakąś odległą przyszłością.

W filmie pojawiają się też wątki tworzenia granicy polsko – niemieckiej, a także odradzania się Polski po 1918 roku. Reżyser wyjaśnia, że zdecydował się na zrobienie filmu Kaszubach, ponieważ losy tej grupy etnicznej są niezwykle ciekawe ale mało znane. Jeden z recenzentów, który oceniał scenariusz dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, stwierdził, że to nie jest tylko film historyczny, ale współczesny, bo pokazujemy to samo, co działo się na naszych oczach, chociażby w Jugosławii.

Gooding miał okazję wypróbowania swoich sił również w innych dziedzinach tworzenia filmu – w 1993 roku nie tylko zagrał, ale także koprodukował dobrze przyjęty thriller „Wersety zbrodni” (reż. I to właśnie na planie filmowym w Widrynach, gdzie znaleziono miejsca, w których najwierniej można odtworzyć pałac pruskich junkrów i kaszubskich, a potem w październiku, już w piaśnickich lasach gdzie filmowcy realizowali końcowe sceny filmu, jako statystka udział wzięła nauczycielka naszej szkoły, pani Ania Reiter. Były wśród nich te dwie najważniejsze – dla filmu i reżysera – ale skończyło się „tylko” na statuetkach za scenariusz i dla odtwórczyni roli drugoplanowej Mo’Nique.

Budżet filmu wynosi 14 milionów złotych, udało się już zebrać 12 milionów, 3 miliony przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej, film wsparło także między innymi Narodowe Centrum Kultury, marszałek województwa pomorskiego oraz miast Gdańska i Gdyni. Pokaz filmu z audiodeskrypcją CZARNY ŁABĘDŹ odbył się w ramach projektu stowarzyszenia DE FACTO pod nazwą KRAJOWY ZASÓB CYFROWYCH FILMÓW Z AUDIODYSKRYPCJĄ DLA OSÓB NIEWIDOMYCH. Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni lat 1900-1945, gdy linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej wpłynęła nie tylko na kształt map, ale przede wszystkim na życie ludzi mieszkających na Pomorzu − Kaszubów (więc Polaków) oraz Prusaków (więc Niemców).

Historia toczy się kołem i w tym roku to w sukni zaprojektowanej prze ze mnie będzie ubrana aktorka w filmie znanego polskiego reżysera. Są dobre myśli, ale trudno ubrać je kamerdyner online w odpowiednie słowa godne tego filmu. Reżyser podkreśla, że w filmie miał możliwość „pokazania kolorytu tego świata, pewnego oddzielenia ludzi od siebie, poprzez splecenie elementów melodramatycznych z konfliktem historycznym”.

Seria niestety tonie, a może nawet już utonęła… Najlepsza części to była jak Lara na początku była młoda na początku gry i ta gdzie można było chodzic po jej willi i zamykac kamerdynera w chłodni xD były czasy… W tym samym roku film „Sposób na teściową” z Jane Fondą w roli głównej osiągnął pierwsze miejsce w amerykańskim box office, a aktorka stała się pierwszą osobą w historii, która może się poszczycić najwyższą sprzedażą swojej książki i swojego filmu w tym samym czasie. Należące do Winfrey studio filmowe Harpo Films, które zajmuje się produkcją filmów na podstawie klasycznych i współczesnych książek zdobyło wiele prestiżowych wyróżnień branżowych.

Budżet filmu szacowany jest na 15 milionów złotych, a producenci zapowiadaj±, że wzorowali się na najlepszych polskich produkcjach historycznych, dlatego spodziewamy się czego¶ naprawdę dużego. Słynna już ekranizacja filmu fabularnego „Kamerdyner”, której akcja oparta jest na miłosnej sadze kaszubskiej oraz wydarzeniach w pierwszej połowie XX wieku na północnych Kaszubach, budzi coraz większe zainteresowanie. Pomysł na scenariusz zrodził się po tym, jak „The Washington Post” opublikował historię czarnoskórego kamerdynera, który przez 3 dekady służył w Białym Domu kolejnym ośmiu amerykańskim prezydentom.

Wśród laurów znalazły się również Europejska Nagroda Filmowa oraz nominacja do Złotego Globu (dla filmu „Twój Vincent” w reż. Film, porównywany przez zagranicznych krytyków do przeboju „Jak zostać królem”, już teraz uchodzi z jednego faworytów Nagród Akademii, zaś grająca żonę tytułowego bohatera Oprah Winfrey typowana jest jako jedna z najmocniejszych kandydatek do Oscara.

Podobne filmy do Kamerdyner:
Inne filmy online CDA