Życie Chucka Cały Film (2025) • Online • Player CDA

Życie Chucka (oryg. The Life of Chuck) to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów 2025 roku, łączący elementy fantasy, science fiction i dramatu psychologicznego. Film został wyreżyserowany i napisany przez Mike’a Flanagana – twórcę znanego z udanych adaptacji dzieł Stephena Kinga, takich jak Gra Geralda czy Doktor Sen. Tym razem Flanagan sięgnął po krótką nowelę mistrza grozy z 2020 roku i przekształcił ją w poruszającą opowieść o człowieczeństwie, przemijaniu i sensie życia.
W przeciwieństwie do klasycznych ekranizacji Kinga, Życie Chucka nie skupia się na horrorze, lecz na głębokim przesłaniu egzystencjalnym. Opowieść zaczyna się od... śmierci głównego bohatera, Chucka Krantza (w tej roli Tom Hiddleston), i cofa się w czasie, aby pokazać różne etapy jego życia – od dzieciństwa, przez dorosłość, aż po najbardziej kluczowe momenty, które ukształtowały jego osobowość i wpłynęły na otaczający go świat.
Film, niczym układanka, składa się z trzech powiązanych ze sobą segmentów, w których stopniowo odkrywamy sens istnienia Chucka i jego niezwykłe połączenie z losem całej ludzkości. Pomimo fantastycznych elementów, fabuła koncentruje się na bardzo ludzkich emocjach – miłości, samotności, nadziei i przemijaniu.
Życie Chucka to nie tylko poruszająca historia, ale również pokaz aktorskich możliwości jednej z najciekawszych obsad ostatnich lat. W roli tytułowego Chucka Krantza występuje Tom Hiddleston, znany szerszej publiczności m.in. z roli Lokiego w filmach Marvela, jednak w tej produkcji pokazuje się od zupełnie innej, znacznie bardziej intymnej i dramatycznej strony.
Młodego Chucka w różnych etapach życia grają:
W roli ojca Chucka – Albiego Krantza – występuje legendarny Mark Hamill, a jego matkę zagrała Molly C. Quinn. Partnerują im m.in.:
Wielu z tych aktorów to stali współpracownicy Mike’a Flanagana – zwłaszcza Kate Siegel, Samantha Sloyan, Rahul Kohli czy Carla Lumbly'ego, znani z jego wcześniejszych seriali i filmów. Dzięki ich obecności film nabiera spójnego tonu i emocjonalnej głębi.
Mike Flanagan nie po raz pierwszy sięga po twórczość Stephena Kinga. Jego poprzednie adaptacje, takie jak Gra Geralda (2017) i Doktor Sen (2019), zebrały bardzo pozytywne recenzje – szczególnie za umiejętność balansowania między horrorem a dramatem psychologicznym.
Gra Geralda, oparta na trudnej do zekranizowania powieści Kinga, pokazała siłę narracji skoncentrowanej na jednym miejscu i jednym bohaterze. Z kolei Doktor Sen, kontynuacja Lśnienia, połączył klasyczny klimat grozy z melancholijnym portretem dorosłego Danny'ego Torrance’a.
Ale Flanagan nie jest jedynym twórcą, który odnosi sukcesy adaptując Kinga. Do najważniejszych ekranizacji jego prozy należą:
Życie Chucka wpisuje się w ten nurt bardziej refleksyjnych, mniej dosłownych ekranizacji. To opowieść nie o potworach czających się pod łóżkiem, ale o tych, które nosimy w sobie – lęku przed śmiercią, samotnością i brakiem sensu.
Choć cały film porusza tematykę końca świata i przemijania, to nie jest to obraz pesymistyczny. Wręcz przeciwnie – Życie Chucka to opowieść niosąca nadzieję, przypominająca o tym, jak wielką wartość mają drobne chwile, relacje i dobre uczynki. Twórcy zadają pytanie: czy życie jednego człowieka może mieć wpływ na cały wszechświat? Odpowiedź pozostaje otwarta, lecz film daje przestrzeń do przemyśleń. Podobnie jak tytuły Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi i Grzesznicy. Wszystkie z tych premier mogą zadowolić największego kinomana!
Premiera filmu miała miejsce 6 września 2024 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, gdzie produkcja zdobyła prestiżową nagrodę People's Choice Award. Oficjalna premiera kinowa zaplanowana została na 6 czerwca 2025 roku w Stanach Zjednoczonych, a za dystrybucję odpowiada wytwórnia Neon.
Mike Flanagan po raz kolejny udowadnia, że potrafi przenieść literacką wrażliwość Kinga na ekran w sposób niebanalny, pełen emocji i refleksji. Życie Chucka z pewnością nie jest filmem dla każdego, ale dla tych, którzy cenią kino pełne głębi, będzie to jedno z najważniejszych doświadczeń roku.